Ny virksomhetsstrategi for Enova

5. juni 2024

Skrevet av Abilator

Ny virksomhetsstrategi for Enova

Abilator har inngått avtale om å bistå Enova med deres neste virksomhetsstrategi for perioden 2025-2028.
Vi skal bidra med:

  • Planlegging og støtte i prosessen
  • Innsiktsarbeid og utarbeidelse av kunnskapsgrunnlag
  • Strategiutvikling , samt plan for iverksetting og gjennomføring

Enova er et statlig foretak som gjennom ulike virkemidler bidrar til klimaomstillingen i Norge. Det er stor interesse for de virkemidlene Enova disponerer og de resultatene som man i samspill med industri, næringsliv og andre offentlige aktører klarer å utrette når det gjelder energibesparelser, utslippsreduksjoner og tiltak som hjelper oss med å nå klimamålene, og sikre en mer miljøvennlig og bærekraftig fremtid.

Vi opplever at Enova er en fremoverlent organisasjon med et spennende oppdrag, en tydelig digital ambisjon og et ønske om å utvikle seg som organisasjon, sier Jannicke Husevåg, seniorrådgiver i Abilator. Vi gleder oss til å bidra inn i deres strategiarbeid og hjelpe dem i overgangen fra mål til iverksetting. 

Et satsingsområde i Abilator

Abilator har i mange år jobbet mye med digitale strategier og målbilder. De senere årene har vi også vært prosessdrivere og bidratt i strategiprosesser på virksomhetsnivå i store komplekse organisasjoner, deriblant med utarbeidelse av både anskaffelsesstrategi og næringsstrategi for Trondheim kommune.

–  For oss er dette en strategisk viktig avtale, sier seniorrådgiver og partner John Richard Hanssen. Dette oppdraget matcher veldig godt med vår kjernekompetanse og satsingsområder: Vi skal være gode på strategi- og organisasjonsutvikling, og da spesielt med tyngde innen digital transformasjon, endringsledelse og prosessledelse.

–  Og det er nettopp grunnen til at vi valgte Abilator, sier Heidi Bull-Berg, strategisk rådgiver og prosessleder for strategiarbeidet i Enova. Vi opplever at Abilator har meget god kompetanse og erfaring fra arbeid med strategiutvikling både i offentlig og privat sektor. Det er mange dyktige konsulentselskaper som kan bistå i strategiarbeid, men Abilator utmerker seg når det gjelder metodikk og praktisk tilnærming til prosessledelse og involvering, samt faglig tyngde innen digital transformasjon.

Samspill med kundene

I Abilator er vi opptatt av å få til et godt samarbeid og samspill med kundene våre.  Vi liker å utfordre, samtidig som vi samskaper nye ideer og løsninger sammen med kundene våre, og støtter dem i å gjennomføre endringer og etablere nye praksiser.

I dette oppdraget inngår vi i en kjernegruppe som planlegger og leder strategiarbeidet. Vi stiller med mye metodikk og erfaring fra ulike virksomheter, mens kunden stiller med kjennskap til egen organisasjon og inngående markeds- og forretningsforståelse. Vi er allerede godt i gang med å planlegge prosessen og beskrive nåsituasjonen, og sammen med resten av organisasjonen skal vi peke ut retning og mål for Enova de neste fire årene.

Bilde av arbeidsgruppen som består av 6 personer. De smiler til kamera

Arbeidsgruppen som leder arbeidet med ny virksomhetstrategi i Enova.
F.v: Heidi Bull-Berg (strategisk rådgiver, Enova), Lars Svindal (leder strategi, Enova), Sølvi Silseth (strategisk rådgiver, Enova), Jannicke Husevåg (seniorrådgiver, Abilator), John Richard Hanssen (seniorrådgiver og partner, Abilator) og Pernille G. Brodtkorb (leder HR, Enova).   Foto: Enova

Les mer fra oss

Nye krav til psykososialt arbeidsmiljø. Hva nå?

by | mar 20, 2026 | Article, Erle, ikkebruk-Ymse | 0 Comments

Psykososialt arbeidsmiljø var temaet da Café Påfyll samlet 45 engasjerte deltakere til frokost, kaffe og faglig påfyll i Bouvet sine lokaler i Trondheim.

Café Påfyll: Psykososialt arbeidsmiljø – blir vi friskere nå?

by | feb 24, 2026 | Article, ikkebruk-Ymse, Kommende arrangement | 0 Comments

Vi arrangerer årets første Café Påfyll 17.mars! Bli med på en hyggelig morgen hos Bouvet i Teknostallen med frokost, kaffe, faglig påfyll og gode samtaler.

Jarle Pollestad blir en del av Abilator

by | jan 12, 2026 | Article | 0 Comments

Vi ønsker Jarle varmt velkommen som ny kollega i Abilator. Med tung erfaring fra endringsledelse og interessenthåndtering blir han en nøkkelressurs i oppdrag og kurs...

Du har DI2X Fundamentals – hva nå?

by | jan 12, 2026 | Article | 0 Comments

Kunnskap om digital modenhet og organisatoriske kapabiliteter er ikke nok i seg selv – for at kunnskapen skal få verdi må den settes ut i...

Hvor bevisst er du på dine egne roller?

by | okt 28, 2025 | Article, Erle | 0 Comments

For et par uker siden arrangerte vi frokostseminaret «Roller til glede og besvær», hvor vi delte smakebiter fra hvordan vi som coacher jobber med roller i organisasjoner med utgangspunkt i ORSC (Organization & Relationship Systems Coaching). Gjennom samtale og øvelser fikk deltakerne en opplevelse av hvordan rollene i et team samspiller, og hvordan de påvirker både samarbeid, trygghet og utvikling. Les mer om vår tilnærming i denne artikkelen.
tower

Hva gjorde vi og hva lærte vi i DigiBarnevern i Nordland?

by | okt 27, 2025 | Article, Birthe, Oppdrag, Tommy | 0 Comments

Hva skjedde når kommunene i Nordland gikk sammen i et felles prosjekt for forbedring av de kommunale barnevernstjenestene? Les om hva vi gjorde og hva vi lærte i dette innlegget i prosjektet DigiBarnevern i Nordland.

Gratis frokostseminar: Roller til glede og besvær – håndter motsetninger og frigjør energi 

by | sep 30, 2025 | Seminars | 0 Comments

Vi inviterer til gratis frokostseminar 14.oktober! Her vil vi utforske hvordan vi kan arbeide med roller med utgangspunkt i et system perspektiv og relasjonell coaching (ORSC).

Kan vi lykkes med overgang til en produktorientert arbeidsform i vår virksomhet?

by | sep 25, 2025 | Article, Tor-Ivar | 0 Comments

Mange snakker om produktorientering – men hvordan vet du om organisasjonen faktisk er klar? Her er tre avgjørende steg som gir deg svaret, og en solid start.

Styrk samarbeidet i teamet – og unngå tidsfeller 

by | mai 27, 2025 | Article | 0 Comments

Om man forbedrer samarbeidet i teamet kan man unngå flere tidsfeller. Les videre for å se hvordan.