Hvor bevisst er du på dine egne roller?

28. oktober 2025

For et par uker siden arrangerte vi frokostseminaret «Roller til glede og besvær», hvor vi delte smakebiter fra hvordan vi som coacher jobber med roller i organisasjoner med utgangspunkt i ORSC (Organization & Relationship Systems Coaching). Gjennom samtale og øvelser fikk deltakerne en opplevelse av hvordan rollene i et team samspiller, og hvordan de påvirker både samarbeid, trygghet og utvikling. Les mer om vår tilnærming i denne artikkelen.

En tirsdags morgen samlet det seg en gruppe mennesker på Abilators kontorer. Alle hadde et felles mål: Å få en opplevelse av hvordan vi arbeider med roller. John Richard Hanssen var fra vår side fasilitator, og vi var så heldige å også ha Inger Beate Botheim fra ViiB med for å lede eventet. Arrangementet hadde likevel ikke vært mulig uten deltakerne, som aktivt delte sine refleksjoner rundt roller. Hvilke roller tar man på seg, og hvilke har man fått helt ubevisst? Det var noen av tankene som florerte rundt i rommet.

På jobben går vi alle nemlig inn og ut av ulike roller. Noen er tydelige, mens andre mer usynlige og under overflaten. Noen har rollen å være den som alltid tar ordet først, noen er den som sørger for at kaffemaskinen virker, mens andre kanskje er den som holder stemningen oppe i møter. Når rollene er i balanse, skaper de energi og flyt. Men, om de blir uklare, overlappende eller usynlige, kan de skape friksjon i teamet, arbeidsplassen, eller hjemme.

Rollestrata i ORSC

Organization and relationship Systems Coaching (ORSC) er en robust coaching-modell som er basert på «Relationship Systems Intelligence». Her snakker man gjerne om roller som lag i grunnen, litt som jordlag. Man starter med det synlige på toppen, og kan gradvis grave dypere for å forstå hva som ligger under. Lagene er som følger:

  • Ytre roller er de formelle , som stillingstitler, ansvar og oppgaver. De er tydelige og nødvendige for at organisasjonen skal fungere, og det behovet og funksjonen til rollen er gjerne synlig.
  • Indre roller handler om dynamikken mellom mennesker. Hvem er den som lytter, tar initiativ, eller holder roen? Ofte trer vi inn i slike roller fordi teamet trenger det, uten at det blir snakket om. Over tid kan noen bli «sittende fast» i en rolle de kanskje ikke ønsker, og kjenne på det vi kaller rollekvalme.
  • Skjulte roller er sider av oss selv vi ikke viser, som drømmer, ambisjoner eller egenskaper som ikke får plass i hverdagen. Ved å anerkjenne aspekter ved dem, kan vi frigjøre ny energi og potensial.
  • Spøkelsesroller (Ghost roles) er påvirkninger fra fortiden som fortsatt preger oss, for eksempel arven etter en tidligere leder eller en gammel konflikt som fortsatt «henger i veggene».

Når vi som coacher jobber med roller fra et systemperspektiv, flytter vi blikket fra individet til helheten. I stedet for å spørre «hvem gjør hva feil?», spør vi «hva prøver systemet å få til gjennom disse rollene?». Alle roller oppstår av en grunn, de dekker et behov, selv om det behovet ikke alltid er synlig eller relevant lenger. Ved å se på samspillet mellom rollene, snarere enn enkeltpersonene, blir det lettere å forstå hvorfor visse mønstre gjentar seg, og hvordan vi kan skape mer balanse og flyt i teamet.

Hva skjer når rollene blir klarere?

Å utforske roller handler ikke om å endre folk, men om å gjøre det usynlige litt mer synlig. Det er fort gjort å forveksle rollen noen har med personen de er, og dette kan skape forvirring. Det er nyttig å opparbeide seg ferdighetene til å skille mellom roller og personlighet, og kanskje rett og slett lage litt avstand mellom rollene du innehar og deg selv.

Når teamet får et språk for å snakke om hvilke roller som er i spill, og hvilke som mangler, oppstår både klarhet og trygghet. Et bevisst forhold til roller kan bidra til klarere kommunikasjon, større smidighet og bedre utnyttelse av teamets samlede styrker. For mange team blir dette starten på en ny forståelse av samspill, der forskjeller kan ses på som ressurser, heller enn utfordringer.

Har dere lyst til å bli bedre til å håndtere roller?

John Richard hos oss – og Inger Beate hos Viib – er trenet som ORSC-coacher og har en rik verktøykasse for å jobbe med relasjoner i par, team og større systemer. Sitter dere i en utfordring i det relasjonelle bistår vi gjerne med coaching som både er effektfull og effektiv.

Les mer fra oss

Hvor bevisst er du på dine egne roller?

by | okt 28, 2025 | Article, Erle | 0 Comments

For et par uker siden arrangerte vi frokostseminaret «Roller til glede og besvær», hvor vi delte smakebiter fra hvordan vi som coacher jobber med roller i organisasjoner med utgangspunkt i ORSC (Organization & Relationship Systems Coaching). Gjennom samtale og øvelser fikk deltakerne en opplevelse av hvordan rollene i et team samspiller, og hvordan de påvirker både samarbeid, trygghet og utvikling. Les mer om vår tilnærming i denne artikkelen.
tower

Hva gjorde vi og hva lærte vi i DigiBarnevern i Nordland?

by | okt 27, 2025 | Article, Birthe, Oppdrag, Tommy | 0 Comments

Hva skjedde når kommunene i Nordland gikk sammen i et felles prosjekt for forbedring av de kommunale barnevernstjenestene? Les om hva vi gjorde og hva vi lærte i dette innlegget i prosjektet DigiBarnevern i Nordland.

Gratis frokostseminar: Roller til glede og besvær – håndter motsetninger og frigjør energi 

by | sep 30, 2025 | Seminars | 0 Comments

Vi inviterer til gratis frokostseminar 14.oktober! Her vil vi utforske hvordan vi kan arbeide med roller med utgangspunkt i et system perspektiv og relasjonell coaching (ORSC).

Kan vi lykkes med overgang til en produktorientert arbeidsform i vår virksomhet?

by | sep 25, 2025 | Article, Tor-Ivar | 0 Comments

Mange snakker om produktorientering – men hvordan vet du om organisasjonen faktisk er klar? Her er tre avgjørende steg som gir deg svaret, og en solid start.

Styrk samarbeidet i teamet – og unngå tidsfeller 

by | mai 27, 2025 | Article | 0 Comments

Om man forbedrer samarbeidet i teamet kan man unngå flere tidsfeller. Les videre for å se hvordan.

Fem tegn på at teamet ditt kan trenge en TeamBoost

by | mai 22, 2025 | Article | 0 Comments

Enten du jobber innen bygg, olje og energi eller tjenesteyting, så kan du kjenne godt på presset i hverdagen. Leveransekravene øker, marginene blir strammere, og tempoet internt er høyt. Ofte kan dette føre til at man glemmer å investere tid i teamet. Om ikke samarbeidet i teamet er godt, kan dette gi følgeeffekter for produktivitet og kvalitet. Derfor er det viktig å ha et bevisst forhold til hvordan vi samarbeider.
TeamBoost

Få en TeamBoost som løfter samarbeidet

by | mai 20, 2025 | News | 0 Comments

TeamBoost er en tre timers prosess der vi sammen skaper trygghet, retning og bevegelse i teamet ditt. Det er ikke et kurs eller et foredrag, men et arbeidsrom hvor teamet får jobbe med det som faktisk betyr noe – akkurat nå.

Det du ikke visste om produktorientering – og hvorfor det er viktig for din virksomhet

by | mai 5, 2025 | Article, Tor-Ivar | 0 Comments

Det er lett å tro at produktorientering handler om banebrytende teknologi, store markedsføringsbudsjetter eller en perfekt strategi. Men hemmeligheten bak de virkelig suksessrike produktene ligger et helt annet sted: i inspirert produktledelse.

Frokostmøte: Når relasjoner avgjør resultatet

by | apr 10, 2025 | ikkebruk-Ymse, Seminars | 0 Comments

Hvordan vi har det sammen, påvirker hva vi klarer å skape sammen. I dette frokostmøtet får du innblikk i hvordan relasjonell systemintelligens og dyp demokrati kan løfte teamet ditt – både ved å bringe flere stemmer på banen og ved å gjøre relasjonene sterkere.